723 505 505  8:00 - 21:00

Edukacja diamentowa Classica

Diamenty jak odcisk linii papilarnych u człowieka mają swoje unikatowe cechy, które wyróżniają go, czyniąc unikatowym i wyjątkowym. Dlatego warto wiedzieć, czym jest zasada 4C, co oznaczają jej składowe oraz jaki ma ona wpływ na jakość, oraz cenę tych niezwykłych i coraz rzadszych kamieni szlachetnych.

Zasada 4C

Diamenty to najtrwalsze znane minerały występujące naturalnie w przyrodzie, które klasyfikuje się według czterech kryteriów, decydujących o wartości i jakości kamienia już oszlifowanego.

Oznaczenie 4C to skrót pochodzący od pierwszych czterech liter języka angielskiego:

1. Carat – masa

2. Cut – szlif

3. Clarity – czystość

4. Colour - barwa

W Classica do oprawy biżuterii wykorzystujemy jedynie wyselekcjonowane kamienie, które posiadają standard na miarę światowych marek. Stawiamy na wysoką jakość oprawianych ręcznie kamieni szlachetnych dając wieczystą gwarancję producenta.

Karat  - masa

Podstawowym kryterium przy ocenie diamentów jest ich masa, czyli karat.  Nazwa “ karat ” wywodzi się od drzewa karobu, którego nasiona mają po wysuszeniu jednakową masę – około 0,2 g. W średniowieczu służyły one właśnie do ważenia kamieni szlachetnych – wykorzystywano je jako odważniki. Waga w karatach może wyglądać inaczej przy różnych kształtach diamentów np. okrągłym brylantowym bądź szmaragdowym, a nawet wybierając dwa diamenty o tej samej masie w karatach mogą się one różnić rozmiarem. Dlaczego? Ponieważ jeden z kamieni może zostać oszlifowany głębiej niż drugi. Co to oznacza? Że waga w karatach niekoniecznie oznacza rozmiar.

Kolor – barw

Najczęściej używaną skalą barw jest amerykańska skala GIA, która określa stopień bezbarwności diamentu. W naturze występują diamenty od prawie bezbarwnych po delikatnie żółte.Im diament bardziej „bezbarwny” tym jest rzadszy, ale tym samym rośnie jego wartość. Standardem klasyfikacji kolorów jest ocena każdego kamienia i przypisanie go do oceny literowej od „D” – bezbarwny, do „Z” – jasnożółty.

·       D, E, F – bezbarwne,

·       G, H, I, J – bliskie bezbarwnych,

·       K, L, M – lekko żółte

·       N, O, P, Q, R – jasne żółte

·       S, T, U, V, W, X, Y, Z – żółte

W Classica wykorzystujemy tylko wyselekcjonowane diamenty w kolorach: D, E, F, G, H oraz I. Zdajemy sobie sprawę, że kolor diamentu jest jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze pierścionka i ma on bardzo duży wpływ na finalny wygląd biżuterii. Dlaczego w Classica nie używamy diamentów o niższym zabarwieniu? Ponieważ cenimy sobie nie tylko estetykę wyrobów, ale również wysoką jakość oprawianych kamieni.

Czystość

To kolejny parametr wpływający na wartość oraz rzadkość diamentu, czyli czystość. Czystość diamentu zależy od poziomu przezroczystości i zmian wewnętrznych bądź zewnętrznych. Większość kamieni naturalnych posiada inkluzje, wzrostki i skazy wynikające z naturalnego procesu wzrostu kamieni. Większości z nich nie zobaczymy gołym okiem, dlatego do oceny czystości diamentów wykorzystuje się specjalistyczne lupy ze standardowym dziesięciokrotnym powiększeniem

Czystość diamentów oznaczamy w następujący sposób:

·       FL (Flawless) lub LP (Loup Clean) – czysty, wolny zarówno od znamion wewnętrznych, jak i zewnętrznych,

·       IF (Internally Flawless) – czysty, wolny od znamion wewnętrznych, w specjalistycznym badaniu wykazuje jedynie minimalne znamiona zewnętrzne,

·       VVS1, VVS2 (Very Very Small Inclusions) – bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje), bardzo trudne do dostrzeżenia przy 10-krotnym powiększeniu,

·       VS1, VS2 (Very Small Inclusions) – nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne, trudne do dostrzeżenia w badaniu przy 10-krotnym powiększeniu,

·       SI1, SI2 (Small Inclusions) – małe zanieczyszczenia, w większości przypadków niewidoczne gołym okiem, natomiast dostrzegalne przy 10-krotnym powiększeniu,

·       I1, I2, I3 (Included 1, 2, 3; zamiennie używa się symboli P1, P2, P3) – niska klasa czystości, z zanieczyszczeniami widocznymi dla eksperta gołym okiem.

W Classica obowiązują surowe standardy w doborze diamentów. Poddawane są one wyjątkowej selekcji pod okiem doświadczonego mistrza jubilerstwa. Korzystamy z RapNet, na którym wybieramy kamienie ze sprawdzonego źródła, oferując szeroki wariant możliwości oprawy dostosowany do oczekiwań klienta.

Szlif

To właśnie sposób obróbki kamienia, nadanie mu właściwych proporcji wydobywając z fasetek tęczowy blask ma ogromny wpływ na blask wydobywającego się z diamentu. To właśnie cięcie decyduje o pięknie kamienia. Jeżeli diament został źle oszlifowany, a będzie posiadał wysoki stopień zażółcenia oraz niską przejrzystość, nie będzie oddawał pięknego blasku oraz jego największych atutów.

Rodzaje szlifów jubilerskich:

·       doskonały (excellent),

·       bardzo dobry (very good), 

·       dobry (good),

·       zadowalający (fair),

·       słaby (poor).

W Classica wszystkie diamenty posiadają „doskonały” szlif, czyli precyzję cięcia oraz symetrię maksymalizując niezrównany błysk kamienia. Nie idziemy na kompromis, wybieramy tylko te najlepsze kamienie do oprawy w biżuterii Classica.

Certyfikaty

Istnieje wiele laboratoriów na całym świecie potwierdzających autentyczność diamentów. Trzeba mieć jednak świadomość, że istnieją trzy najważniejsze międzynarodowe instytucje wydające certyfikaty świadczące o wartości kamieni oraz ich autentyczności. Są to:

GIA – Gemological Institute of America, które jest najpotężniejszym laboratorium gemmologicznym na świecie

HRD – The Diamond High Council (Hoge Raad voor Diamant) – jest to europejski odpowiednik GIA, z siedzibą w belgijskiej Antwerpii, która od wieków uważana jest za stolicę handlu diamentami

IGI – International Gemological Institute – powstało w Antwerpii, a obecnie szczyci się największą liczbą filii na świecie.

Na certyfikacie znajdziemy zazwyczaj takie informacje, jak:

·       nr identyfikacyjny,

·       masa podana w karatach (skrót kt lub ct).

·       wymiary podane w milimetrach,

·       barwa,

·       kształt i rodzaj szlifu oraz wszystkie parametry dotyczące szlifu,

·       czystość,

·       fluorescencja,

·       uwagi nt. inkluzji,

·       treść inskrypcji laserowej,

·       kod QR.

Dla większej masy kamienia powyżej 0.5 CT numer certyfikatu powinien zostać wygrawerowany laserowo na rondyście diamentu potwierdzając tym samy wszelkie parametry opisane w otrzymanym certyfikacie oraz jego autentyczność.

W Classica dbamy o to, aby biżuteria była najwyższej jakości, a kamienie pochodziły z obszarów wolnych od konfliktów zbrojnych. Do każdego produktu z kamieniami dołączony jest certyfikat Classica potwierdzający ich autentyczność. Diamenty o masie powyżej 0,5 CT lub większe dodatkowo posiadają Certyfikat Międzynarodowego Instytutu Gemmologicznego IGI, GIA lub HRD.