723 505 505  8:00 - 21:00

Jak powstaje obrączka ślubna - proces produkcji?

Proces produkcji obrączek ślubnych to skomplikowany i precyzyjny cykl, który łączy zaawansowane technologie z tradycyjnym rzemiosłem jubilerskim. Obrączki muszą spełniać najwyższe standardy jakości, aby symbolizować trwałość miłości przez całe życie. Od wyboru materiału, poprzez techniki produkcji, aż po zdobienia i personalizację – każdy etap wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia. W Classica korzystamy z dwóch głównych metod – bezszwowej oraz odlewania, oferując klientom najwyższą jakość i trwałość na długie lata.

Materiały stosowane do produkcji obrączek ślubnych

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej spotykane są obrączki wykonane ze złota. Czyste złoto jest metalem stosunkowo miękkim, aby było trwałe - do złota dodaje się mieszanki metali, czyli domieszki np. nikiel, srebro, cynk i miedź. Od ilości zawartości czystego złota w stopie zależy próba złota, np. w próbie 750 znajduje się 75.0% czystego złota. Od różnego rodzaju ilości mieszanki metali zależą kolory złota. W Classica wykorzystywane są ligury - gotowe stopy wielu metali w różnych proporcjach, które dodane do czystego złota nadają określony kolor i właściwości stopu. W przypadku produkcji złotej obrączki najczęściej wybieranym kolorem złota jest klasyczny żółty kolor, jednakże coraz więcej osób decyduje się wybierać obrączki z białego złota, bądź w kolorze czerwonym.

Produkcja obrączek ślubnych

Tradycyjna technika

Jedną z najstarszych metod produkcji obrączek jest metoda polegająca na zwijaniu obrączek z metalowego paska, a następnie ich lutowaniu. Na początek obrączkę poddawało się walcowaniu za pomocą wyprofilowanych rolek, a następnie materiał był zwijany i łączony poprzez lutowanie. Taka forma produkcji powoli odchodzi już w zapomnienie, ponieważ obrączki lutowane na obwodzie zawierały szew, który podczas korekty rozmiaru często ulegał pęknięciu.

obrączki ślubne metoda bezszwowa

Jak powstają obrączki ślubne?

Metoda bezszwowa

Obecnie do produkcji obrączek wykorzystuje się technologię bezszwową. Dzięki wykorzystaniu tej metody, obrączki ślubne nie posiadają śladów łączenia, ponieważ powstają z jednego kawałka metalu, od którego odcinany jest niezbędny do produkcji pierścień. Proces produkcji obrączek metodą bezszwową. W pierwszym etapie produkcji ważne jest przygotowanie mieszanki złota i metali zawierających domieszki innych stopów, która posłuży do powstania rurki. W procesie odlewania w wysokiej temperaturze powstaje złota rurka, z której odcina się płaskie krążki przypominające już powoli kształt obrączki. W celu uzyskania ostatecznego kształtu krążek poddaje się obróbce mechanicznej na maszynach sterowanych numerycznie (CNC). Przy tych technologiach produkcji powstaje idealnie okrągły kształt, a każdy najdrobniejszy detal krawędzi cechuje się najwyższą jakością wykończenia. W momencie gdy obrączka ma posiadać ozdobne wykończenia w postaci milgryfów, czyli nacięć należy dodatkowo poddać ją procesowi frezowania, który nada obrączkom szczególny charakter. Frezowanie wykonywane jest przy użyciu maszyny numerycznej, a obrączka zyskuje błyszczące elementy pięknie odbijające światło.

Obrączki, które mają posiadać diamenty, po opuszczeniu maszyny również zwierają puste miejsca przygotowane do oprawy kamieni. Główną zaletą produkcji obrączek metodą bezszwową jest brak łączenia po lutowaniu. To właśnie sprawia, że obrączki będą posiadały większą wytrzymałość oraz trwałość. Co więcej, obrączki produkowane metodą bezszwową mają znacznie lepsze właściwości, nie ulegają deformacji, a przy korekcie rozmiaru obrączka nie jest narażona na pęknięcia.

Zdobienia obrączek - estetyczne etapy produkcji

Diamenty, brylanty oraz inne kamienie oprawiane są ręcznie, z niezwykłą precyzją, dokładnością i starannością przez naszego mistrza jubilerstwa. Po oprawie kamieni nadszedł czas na grawerunek, personalizację i różnego rodzaju wzory na obrączce. Obrączka z rąk mistrza jubilerstwa trafia do grawera w pracowni laserowej. Grawer poprzez dopasowanie wszelkich parametrów nanosi na obrączkę własnoręcznie stworzoną przez klientów personalizację. Powłoki dekoracyjne w postaci fakturek na obrączce, również tworzone są laserowo - stanowiąc efektowną dekorację. Z pracowni laserowej obrączki trafiają do myjki ultradźwiękowej i poddawane są ręcznej maszynie polerującej. Maszyna nadaje obrączce blask, niweluje wszelkie zarysowania i pozwalana uzyskanie idealnie lustrzanej powierzchni obrączki. Duży udział obróbki ręcznej w procesie produkcji pozwala na dopracowanie wszystkich najmniejszych szczegółów.

Kontrola jakości

Etap końcowy drogi, którą przechodzi obrączka w pracowni to kontrola jakości. Każda obrączka oglądana jest z niezwykłą dokładnością przy pomocy szkła powiększającego. Następnie obrączka pakowana jest w specjalnie zabezpieczone opakowania, które trafiają do naszych salonów. Nasi doradcy kontaktują się z Wami i wyznaczają termin spotkanie w celu odbioru obrączek. Każde zamówienie jest zapakowane w ozdobne pudełeczko na obrączki, a obok dołączana jest wieczysta gwarancja. Salony Classica znajdują się w 8 miastach w Polsce: Lublinie, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Gdyni, Zamościu oraz Poznaniu.

Odlewanie obrączek

W naszej firmie oprócz produkcji obrączek metodą bezszwową wykonujemy również obrączki poprzez metodę odlewania. W momencie gdy projekt obrączek będzie nietypowy, indywidualny - na samym początku tworzona jest wizualizacja. Następnie drukowane są woskowe modele obrączek 3D, które zostają naniesione na specjalną "choinkę". Choinka trafia do tulei, a następnie zalewana jest specjalną masą gipsową. Tuleja pozostawiona jest na całą noc w piecu rozgrzanym do ok. 800 stopni. Następnego dnia, do tulei dolewane jest stopione złoto, całość włożona jest do wody, a naszym oczom ukazuje się piękna złota choinka. Decydując się na zakup obrączek w Classica macie do wyboru obrączki tworzone metodą bezszwową oraz metodą odlewania. Obie metody cechują się niezwykłą trwałością, wytrzymałością i najwyższą jakością

Podsumowanie:

Produkcja obrączek ślubnych to wyjątkowy proces, który łączy tradycję i nowoczesność. Najwyższej jakości materiały, takie jak złoto, są kształtowane przy pomocy nowoczesnych maszyn CNC, a technologia bezszwowa zapewnia trwałość i brak pęknięć. Dla bardziej nietypowych projektów stosowana jest metoda odlewania, w której tworzone są unikalne, indywidualne wzory. Każda obrączka przechodzi przez ręce mistrzów jubilerstwa, jest zdobiona, polerowana i kontrolowana, aby sprostać oczekiwaniom par młodych. Personalizacja i detale czynią obrączki wyjątkowymi, a wieczysta gwarancja powinna potwierdza ich jakość.